Om lag 101.000 personer lever med demens i Norge i dag, og innen 2050 forventer FHi mer enn en dobling på grunn av økende antall eldre. Sandnes alene har 1249 innbyggere med demens-diagnose. Det går an å leve mange og gode år med sykdommen, men det forutsetter mer tilrettelegging og kunnskap i samfunnet.
- Sandnes skal være en god by å bli gammel i for alle. Dersom samfunnet kan litt mer om demens, kan det gjøre hverdagen til alle berørte litt enklere. Derfor starter vi nå opp sertifiseringen av butikker som et av flere langsiktige tiltak for å bli et mer demensvennlig samfunn, sier fagleder Elisabeth Øverland i fagstab helse og velferd.
For å bli sertifisert må de butikkansatte delta på et kort kurs i kommunens regi. Her lærer de å kjenne igjen tegnene på demens, hvordan de kan ivareta kunder med demens og hva som må til for at lokalene er best mulig tilrettelagt.
- Målet er at demente skal bli møtt med åpenhet, respekt og forståelse. Da kan de få være aktive, oppleve mestring og ta vare på det gode livet sitt så lenge som mulig, sier Øverland.
Etter kurset får butikkene vindusklister som viser at de er sertifisert, jakkemerker til ansatte og brosjyrer med praktiske tips. Materiellet er laget av Nasjonalforeningen for folkehelsen.
- Klistermerket i butikkvinduet er et kvalitetsstempel som forplikter. Ser du det vet du at ansatte har et visst kunnskapsnivå om demens, og kan ivareta demente på en god måte, sier rådgiver Ivar Nes i Enhet for hjemmetjenester og rehabilitering.
Sandnes kommune kan også sertifisere andre aktører i servicebransjen – som serveringssteder og hoteller. Er dette aktuelt for din bedrift, kan du ta kontakt med Nes på telefon 993 87 444.
Dette er demens:
- Demens er en samlebetegnelse, og et resultat av ulike sykdommer eller skader som rammer hjernen.
- Over tid vil det utvikles svikt i ulike kognitive funksjoner som hukommelse, orienteringsevne, oppmerksomhet, språk, konsentrasjon og evnen til å planlegge og gjennomføre en handling.
- De fleste som blir rammet er eldre mennesker, men yngre personer under 65 år kan også bli rammet. Det er mulig å leve mange gode år med sykdommen.
- Har du spørsmål om demens? Ring Nasjonalforeningen for folkehelsen sin demenslinje på telefon 23 12 00 40
(Kilde: Nasjonalforeningen for folkehelsen)
Sist oppdatert: 19.11.2025