map Kart account_circle Min side

Utvikling av blomsterenger

Sandnes kommune har etablert flere insektsområder for å legge til rette for kommunens minste innbyggere. Her lar vi gress og blomster vokse fritt, slik at insekter og fugler finner mat og oppholdssted.

Slik hjelper vi våre summende venner:

  • Fjerning av uønskede og fremmede plantearter
  • Planting markblomster som naturlig hører hjemme her
  • Tilrettelegging med sand og dødved til bol- og overvintringsplasser
  • Klipping en gang i vekstsesongen for å sikre lang blomstring

humle,blomst.jpg

Små superhelter i det skjulte

De pollinerende insektene er viktige både for samspillet i naturen og for matproduksjonen. Over 75 prosent av verdens matproduksjon er i større eller mindre grad avhengig av pollinerende insekter.

Det blir stadig færre insekter, og en av grunnene til det er at de ikke har den plassen de trenger for å leve. Bier, humler, sommerfugler og andre småkryp er avhengige av blomster gjennom hele sesongen.


Derfor er insektsområdene viktige. Når vi lar naturen få litt mer plass, gjør vi det lettere insektene å trives og overleve. Og når insektene trives, gjør også pinnsvin, planter og fugler det. Hele nabolaget blir mer levende.

IMGP5365.JPG

Foto: Natureco

Ulike insektsområder

Insekter har ulike behov, men de viktigste ressursene er blomster, dødved, sand og vann. Noen arter trives best i åpne enger, mens andre er avhengige av skog og mer skjermede områder. Derfor er det viktig å legge til rette for varierte leveområder.

Noen områder kan utformes som klassiske blomsterenger med tett og jevn blomstring, mens andre kan ha mer variert vegetasjon. I Sandnes finnes det et mangfold av naturtyper – fra våtmarksområder til både næringsrik og næringsfattig jord. Dette gir gode muligheter for å skape blomstring og leveområder som dekker behovene til ulike insektarter.


Vi klipper fortsatt langs turstier, gangveier og områder langs bilveier slik at det skal være trygt og oversiktlig å komme seg frem.


Klipping en gang i vekstsesongen


Etter utviklingen av insektsområdene har vi sett et stort mangfold av insekter, blant annet bier, humler, sommerfugler og blomsterfluer. Blomsterengene slås sent på sommeren, slik at plantene rekker å blomstre ferdig og sette frø. Etterpå fjernes gresset for å gi bedre vilkår for markblomster over tid.

Ved å hjelpe insektene, hjelper vi også resten av naturen også. 

Slik kan du få en mer naturvennlig hage.

 

Sist oppdatert: 14.04.2026