map Kart account_circle Min side
HjemSandnes kommune gjennomfører seniortråkk for første gang

Sandnes kommune gjennomfører seniortråkk for første gang

Hva liker du som er over 67 år? Hva oppleves som utilgjengelig, utrygt eller kjedelig? Dette vil vi i kommunen gjerne høre om.

Sandnes kommune skal for første gang gjennomføre seniortråkk for å finne ut hvordan eldre over 67 år opplever sentrum. Byrom og gater i Sandnes er alltid under utvikling, men rekkefølgen på hvordan dette skal gjøres, trenger innspill.

I 2024 gjennomførte Sandnes kommune spørreundersøkelser for både unge og voksne innbyggere, men nå er det endelig de eldres tur. Denne gangen skal kommunen sammen med LÉVA Urban Design AS gjennomføre både en digital spørreundersøkelse, en befaring i sentrum og stedsoppsøkende medvirkning.

- Det er viktig for oss å nå bredt ut når vi gjør dette arbeidet. Derfor tilrettelegges det for at folk kan stille spørsmål, dele sin mening eller få hjelp til å fylle ut den digitale spørreundersøkelsen om ønskelig, under kaffeesamtalene, sier rådgiver Tale Hatlenes Bjelland.

Slik deler du din mening

Man kan enten møte opp til en kaffesamtale eller benytte den digitale spørreundersøkelsen. Hvis du kjenner noen i aldersgruppen, del det gjerne videre!

Det tar cirka ti minutter å svare på spørreundersøkelsen, og du kan velge å dele så mange punkter du liker/ikke liker som du selv ønsker. Alle tilbakemeldinger er viktige for å synliggjøre seniorstemmen. Målet med kartleggingen er å bidra til å gjøre Sandnes sentrum til et mer aldersvennlig samfunn.

Den digitale spørreundersøkelsen

1. Klikk på lenken: Maptionnaire

2. Ønsker du mer informasjon om Seniortråkk og hvor du kan møte oss? Da kan du lese mer her: Sandnes kommune - Seniortråkk

3. Fortell litt om deg selv, og kryss av på hva som passer deg best.

4. Del dine viktige møteplasser og hverdagsfunksjoner på kartet.

5. Kryss av på dine reisevaner.

6. Kom gjerne med innspill om tilgjengelighet, og marker på kartet hvor det er vanskelig å bevege seg.

7. Del 3 stikkord om Sandnes sentrum.

8. Marker på kartet steder du liker eller ikke liker.

9. Gi innspill til hvordan Sandnes sentrum kan bli mer aldersvennlig.

10. Klikk på "lever inn".

Innspillene blir visuelt fremstilt i et kart i Handlingsplan til byrom- og gatebruksplan for Sandnes sentrum. Denne viser hvilke byrom innbyggerne i Sandnes ønsker skal bli prioritert. Det blir også laget en seniortråkk-rapport som legges ved Handlingsplanen.

Tale Bjelland.png

Bilde: Prosjektleder Tale Bjelland 

Sist oppdatert: 27.02.2025